Logo Propadla
 
Na začátek
O nás
Herci
Co o nás psali
Termíny vystoupení
Nabídka
Odkazy
počítadlo.abz.cz

Nejnovější hra:
Balón   2002

Komedie o dvou dějstvích.

Marně se pokoušel americký burzián Steve Fossett obletět balónem bez mezipřistání naši Zemi. Ani jeho šestý pokus neskončil úspěšně. Přestože překonal Tichý oceán a přežil i kritický úsek And, 17. července loňského roku musel kvůli silné bouři a celkové únavě přistát v Brazílii. "Aspoň jsem se podíval do Brazílie, ještě jsem tady nebyl," zavtipkoval, když si druhého dne dal k snídani papáju, chléb a kávu.


Dobrý vítr a šťastný let!

Co se nepovedlo Američanovi, podaří se šestici Čechů, účastníků vzduchoplavecké expedice balónu Fialový plašan. Tato poněkud extravagantní posádka si nakonec po neuvěřitelných dobrodružstvích podmaní celý svět. Když její balón přistane na jednom dvorku stověžaté matky, všichni už tuší, že jsou to právě Češi, kdo dosáhli historického úspěchu a kdo se trvalým písmem zapsali do dějin vzduchoplavectví. Tomuto okamžiku však předcházejí nemalé ztráty a ještě četnější svízele. Nepříznivý vítr fatálně změní jejich směřování na Západ a zavane je až nad nehostinnou Sibiř. Při přeletu amerického kontinentu prožijí strašlivou bouři, znásobenou tornádem, a jen na poslední chvíli se vyhnou střetu s děsivou sopkou. Nebezpečí číhá všude. Například mečouni! A aby toho nebylo málo, během celého letu se posádka potýká s neustálým klesáním balónu. Někdo bude muset z koše ven. Ale kdo…?

Bude to kapitán Cepín, vůdčí osoba expedice? Nebo navigátor Klečka, jenž má určovat směr letu? Nepadne volba na účetní Borokovou, jejíž psychologické rady mají pomoci překonat stresovou zátěž? Obejde se posádka bez léčebných zákroků doktora Rýče či předpovědi počasí meteorologa Začepaníka? A co tisková mluvčí Červeňáková? Jenže kdo pak bude zajišťovat styk s veřejností? Dozví se bez ní svět o jedinečném úspěchu českých dobrodruhů?

S komedií Balón k vám předcházíme v naší jubilejní patnácté divadelní sezóně. A právě v ní můžete být svědky unikátní historické události, na niž by právem mohly být hrdé i takové osobnosti jako bratří Montgolfierové, Pierre Blanchard, Louis Godard či Jára da Cimrman. Ano, přátelé, spolu s naší statečnou posádkou obletíte celý svět. Držte jí palce. Vždyť půjde o čest nejen celého českého národa, ale i dokonce Propadla. Nechť se jeho balón nepropadne do hlubin Pacifiku. Nechť neshoří a nepohoří jako balón Pilatre de Roziera. Nechť naši vzduchoplavci přistanou měkce a dostane se jim na zemi vřelého uvítání. Vždyť když už nic jiného, vězte, že milují létání. Jak rádi se nechávají unášet! Dopřejme jim to alespoň v divadle. Tak tedy: Dobrý vítr a šťastný let!

Stanislav Kolář


Stručná vzduchoplavecká historie


1783: 5. června bratří Montgolfierové vypustili veřejně první balón.
Měl 12 metrů v průměru a vznesl se do výše 2000 metrů. Na jejich počest se začalo říkat balónům plněným horkým vzduchem montgolfiéry.

1783: 26. srpna profesor Charles vypustil balón naplněný vodíkem –
charliéru. Po přistání byl balón zničen vesničany, kteří v něm
viděli dílo ďábla.

1783: 21. listopadu v balónu vzlétli první lidé. Před nimi se to podařilo pouze kohoutu, ovci a kachně.

1784: Jiří Vomáčka vedl soudní při s Montgolfierovými o prvenství. Tvrdil, že dva roky před nimi vypustil po fazolové kaši ducha. Posléze hospitalizován v ústavu pro choromyslné.

1785: Pierre Blanchard a dr. Jeffers přelétli v charliře kanál La Manche. Málem přitom přišli o život.

1785: Pilatre de Rozier a jeho druh Romain se stali prvními obětmi balónového létání. Jejich balón vlastní konstrukce, jemuž se později začalo říkat roziéra, vzplál ve výšce 400 metrů. Tito zapálení vzduchoplavci vzbudili obdiv celého světa.

1821: V Londýně startoval první balón plněný svítiplynem.

1846: Tomáš Hindel, listovní správce, zaznamenal, že jakýsi pražský umělec u nich na venkově „vypustil větromíč, či jak Čechové říkají posud – luftbalon.“ Neznámý Čech položil základy budoucí Lufthansy.

1867: Giffard instaloval na světové výstavě v Paříži balón captif. Balónem upoutaným k zemi mohlo na délku lana vzlétnout až 25 cestujících.

1882: Jára da Cimrman se pokusil sestrojit balón z rybích měchýřů. Experiment ztroskotal poté, co mu žárlivý soused Flussman vypustil rybník. Při tomto děsivém činu leklo 1200 kaprů.

1891: Na pražské Jubilejní výstavě vypustil kapitán Wolf balón Kysibelka. Po vzletu se ve velké výšce roztrhl a spadl (balón). První leteckou havárii na našem území kupodivu čtyři cestující přežili.

1891: Na Jubilejní výstavu dorazil i proslulý francouzský vzduchoplavec Louis Godard. Na jednomístném balónu Godard a čtyřmístném balónu Victor Hugo zorganizoval celkem 35 vzletů.

1897: Tři vzduchoplavci se pokusili letět balónem na Severní pól. Jejich pozůstatky nalezeny v r. 1930 při lovu mrožů.

1906: V Paříži byly uspořádány první závody balónů. Českému závodníku Cimrmanovi vinou zaujaté francouzské rozhodčí Cretiénové unikla téměř jistá medaile.

1956: STB zatkla majora ve výslužbě Josefa Podbabu, neúnavného pošumavského organizátora balónových přeletů na Západ. Bezpečnosti bylo podezřelé, že posádka balónu sice vzlétla, ale nikdy více již nebyla spatřena. Po čase zásluhou rozvědčíka Minaříka zjistila, že balón pokaždé ztroskotá u obce Schwarzach.

2001: Steve Fossett se pošesté neúspěšně pokusil obletět Zemi.

2002: Čeští vzduchoplavci, vedení kapitánem Petrem Cepínem, jako první na světě obletí balónem Zemi. Celý svět jim leží u nohou. Jejich jména se skloňují ve všech světových médiích. Mistři! Mistři!


Tabulka slyšitelnosti zvuků sestavená vzduchoplavci

Vážení diváci,

rozhodnete-li se na nás hvízdat, rádi bychom vás ušetřili od zbytečné námahy. K tomu vám má pro vaši orientaci posloužit tato tabulka slyšitelnosti zvuků, uvádějící vzdálenost mezi zemí a košem balónu:

Hvízdání lokomotivy……………………………….do 3000 m
Dagmar Pecková………………………………….do 2800 m
Hučení vlaku……………………………………….do 2500 m
Zlatý slavík………………………………………….do 2300 m
Štěkání psa, výstřel………………………………….do 1800 m
Kokrhání…………………………………………….do 1600 m
Bučení……………………………………………….do 1400 m
Mocný mužský hlas, hučení větších řek a vodopádů….do 1000m
Zvonění klíči……………………………………..do 954m 24 cm
Kuňkání žab…………………………………………..do 900 m
Skřehot cvrčků………………………………………..do 800 m
Zvonění mobilu………………………………………..do 750 m
Pokřiky fotbalového trenéra Hřebíka ve 2. poločase…..do 500 m
Broušení nože, tasení šavle…………………………….do 300 m
Pšouknutí po desetidenní zácpě a Gutalaxu……………..do 20 m
Pokřikování učitelek po osmihodinové výuce…………..do 17 m
(Poznámka: v případě, že v balóně sedí Petr Pithart,
jenž slyší trávu růst, násob všechny hodnoty číslem 10)
Vzduchoplavecká

(zpívá se na optimistickou píseň)

Poskakuje balón v chvatu,
prvně puštěn bez špagátu,
povznáší se do výše,
nikdo ani nedýše.

A v příznivém dosti větru
dva tisíce nových metrů
balón vzletí jako nic,
najednou však bouch a ryc!

Poslechněte, lidé, málo, -
Ježiš Marjá, co se stalo?
Balón puká, vzal to ďas,
protrh’ se mu kanafas.

Holý cár se k zemi blíží,
Bože, ať nám neublíží
letu tenhle velký krach,
bum, křach…a je po vtákách.
-------
Premiéra: 6. dubna 2002
Sál restaurace Čepaník Václavovice

Předpremiéra: 5. dubna 2002, tamtéž

Autor: Stanislav Kolář

Posádka balónu: Kapitán Petr Cepín
Tisková mluvčí Ivana Červeňáková
Navigátor inženýr Klečka
Účetní Kamila Boroková
Palubní lékař doktor Rýč
Meteorolog docent Začepaník

Účinkují: Jiří Červenka (Cepín)
Eva Šimoňáková (Červeňáková)
Dagmar Suchánková (Klečka, posléze jeho duch)
Magda Urbancová (Boroková)
Stanislav Kolář (Rýč)
Zdeněk Urbanec (Začepaník)

Technické zabezpečení: Jan Kresta, Jakub Kusák
Text sleduje: Pavlína Suchánková
Scéna: Zdeněk Urbanec
Režie: Stanislav Kolář
Upozornění: Toto představení není vhodné pro diváky trpící závratí!    

 
 

 
   
 
 
 
© Veškerá práva vyhrazena. Kdož přistižen budeš při kopírování našich fasciklů, tomuž nemilosrdně zahrajeme v kulturním domě jeho bydliště.